گیاه اکالیپتوس یک درخت همیشه سبز است که اصلش از استرالیا است، ارتفاع این گیاه از ۳۰ میلی‌متر به ۱۴۵ متر و محیط تنه آن به ۲۵ متر می‌رسد. گیاه اکالیپتوس بیش از ۷۰۰ گونهٔ مختلف را در بر می‌گیرد. در بین گونه‌های مختلف گیاه اکالیپتوس «اکالیپتوس نیلی» عمده‌ترین منبع برای تهیهٔ روغن اکالیپتوس در سطح جهان است. چوب این درخت بسیار سخت است و در برابر پوسیدگی مقاوم است. پوست آن رنگ قهوه‌ای مایل به زرد است و به راحتی از ساقه جدا می‌شود. رنگ برگ گیاه اکالیپتوس بستگی به سن درخت دارد. این گیاه به دلیل خواص بی نظیر دارویی درمانی خود، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب با خواص عالی و کاربردی گیاه اکالیپتوس آشنا میشیم.

استنشاق اسانس گیاه اکالیپتوس از طریق بینی ممکن است برخی از علائم سرماخوردگی را درمان کند. برگ این‌ گیاه نیزعلائم سرماخوردگی را تسکین داده، سلامت دهان را بهبود بخشیده و فوائد دیگری برای سلامت بدن دارد. گیاه اکالیپتوس سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و با ویروس‌ها، باکتری‌ها و آلودگی‌ها مبارزه می‌کند. از این گذشته این گیاه خواص ضدالتهابی نیز دارد.

استنشاق درست و به اندازه ی روغن گیاه اکالیپتوس به مدت ۳۰ دقیقه باعث کاهش فشار خون در بیمارانی می شود که عمل جراحی زانو انجام داده اند. این موضوع نشان می دهد که برگ گیاه اکالیپتوس دارای اثر آرام بخشی نیزهست. این گیاه قوی است و به عنوان ضد عفونی کننده نیز مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان  تب بر نیز هست.

برگ گیاه اکالیپتوس حاوی دو ماده فلاونوئیدها و تانن‌هاست. فلاونوئیدها آنتی اکسیدان های گیاهی هستند و تانن‌ها نیز ترکیباتی هستند که به کاهش التهابات کمک می‌کنند.

در درمان سرماخوردگی آنفلوآنزا برونشیت معجزاساست.

روغن گیاه اکالیپتوس برای پوست های خشک مفید است و در نتیجه باعث رفع خشکی میشود، لوسیون هایی که حاوی عصاره برگ های گیاه اکالیپتوس است برای رفع و یا مشکلات پوست سر استفاده میشود، مانند قرمزی، خارش و خشکی، که آن ها را کاهش داده و یک محیط ایده آل برای رشد مو روی پوست سر ایجاد می کند. شوره‌ی سر نیز باعث نگرانی و نوعی استرس در بین برخی افراد می‌شود که برای رفع این مورد نیز استفاده میشود. روغن گیاه اکالیپتوس برای اصلاح و درمان پوست مثل زخم ها نیز کاربرد دارد. این روغن آرامبخش است، ضد باکتریایی است و باعث جلوگیری از عفونت میشود.

همچنین از روغن رقیق شده ی آن برای کاهش علائم سرماخوردگی و تأمین مزایای سلامت تنفسی استفاده می شود، همچنین با التهاب پوست مبارزه میکند و باعث بهبود آن میشود.

خاصیت ضد عفونی کننده روغن و اسپری اکالیپتوس آنها را به یک پاک کننده طبیعی و سازگار با محیط زیست  تبدیل کرده است. میتوان از این روغن به مقدار ۴ تا ۵ قطره در مخزن رطوبت ساز استفاده کرد تا به همراه آب تبخیر شود و از بخور آن استفاده کرد.

جوش های آکنه ای و جوش های پر از چرک میتوانند خیلی دردناک باشند و روغن اکالیپتوس میتواند به از بین رفتن و خشک شدن آن ها کمک کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *