فواید زیاد و باورنکردنی گل سیاه دانه برای پوست و مو

اسیدهای چرب ضروری فراوان موجود در سیاه دانه آن را به نوعی مواد غذایی ضد سرطان تبدیل کرده که در حفظ سلامت پوست و مو نیز مفید است. برای جلوگیری از ریزش موها و رویاندن موهای ریخته شده میشود. میتوان از آن به صورت مستقیم روی ماه استفاده کرد چرت که باعث نرمی و درخشندگی مو میشود. پودر سیاه دانه و حنا را در روغن سوسن مخلوط کرده و بر سر ضماد کنید. مالیدن جوهر گیاه سیاه دانه بر صورت باعث جوان شدن پوست میشود. به طور موثری (و به طور طبیعی) با کاهش خطوط ریز چین و چروک و از بین بردن لکه ها و لکه های تیره باعث جوان سازی و احیای پوست می شود. در برخی متون طب سنتی به این نکته اشاره شده که استفاده موضعی از تخم سیاه دانه و روغن کنجد برای درمان جوش های زیرپوستی بسیار موثر است.

این درمان گران برای تهیه این ترکیب به بیماران شان توصیه می کنند روغن کنجد و پودر گیاه سیاه دانه را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را روی پوست صورت به عنوان ماسک استفاده کنند. استفاده از این ترکیب به مدت ۲ هفته به بهبود جوش های زیرپوستی منجر می شود، اما هنگام استفاده از این ترکیب باید مراقب بود که بیش از اندازه از این روغن روی پوست استفاده نکنید چرا که استفاده بیش از اندازه از انواع روغن ها موجب بسته شدن منافذ پوستی می شود. برای استفاده از این ترکیب باید سرانگشتان تان را اندکی به این روغن آغشته کنید و روی پوست تان ماساژ دهید.

نرم کننده پوست:

روغن سیاه دانه برای افزایش رطوبت و هیدراتاسیون پوست به روغن های دیگر و مرطوب کننده ها اضافه شده است. استفاده ی موضعی روغن سیاه دانه برای تسکین پوست های خشک مفید است. مقدار فاکتور محافظت کننده ی آن (SPF) در برابر آفتاب برای روغن گیاه سیاه دانه بیش از ۲ است، بنابراین دارای خواصی در برابر نورخورشید است. سمیت کم روغن سیاه دانه مطلوب است و به این دلیل باعث تزریق داخل فرمولاسیون هایی که پایه روغنی دارند می شود. و در آخر اینکه محصولاتی که دارای روغن سیاه دانه هستند و مجهز به نرم کننده مانند موم زنبور عسل هستند، مزیت مرطوب کنندگی پوست را دارند.

 

بهبود زخم و لک:

نشان داده شده است كه استفاده از روغن بذر سياه دانه باعث كاهش التهاب، کاهش باكتري ها و بهبود زخم ها مي شود. روغن گیاه سیاه دانه دارای خاصیت قابضی است که می تواند به کاهش تولید ناخالصی های سطح پوست کمک کند. مطالعه ای نشان میدهد که که لوسیون حاوی ۲۰٪ روغن سیاه سیاه دانه نسبت به لوسیون با ۵٪ بنزوئیل پراکسید در درمان آکنه خفیف تا متوسط ​ موثرتر و ایمن تر است. این پتانسیل را نشان می دهد که روغن سیاه دانه به عنوان یک ماده مفید در تنظیم و جلوگیری از تشکیل لکه های پوست است. استفاده ی بیش از حد موضعی روغن سیاه دانه می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *