شناخت گل رز مینیاتوری خوشه ای:

گل رُزهای مینیاتوری خوشه ای مانند گل رُزهای معمولی هستند. این ها از خانواده گل سُرخیان میباشند. شامل درختچه های كوچك با برگهای ریزان و تقریبآ بدون خار هستند. برگهای كوچك و مركب آنها از پنج یا هفت برگچه ی بیضی شكل و دندانه دار تشكیل شده است. گلهای آن به صورت تكی یا جفت از غنچه های خوش فرم آن شكفته و باز می شوند. عرض گلها تقریبا ۲ – ۴ سانتیمتر است. غنچه های گل رز مینیاتوری خوشه ای به صورت خوشه ای یا دسته های كوچك اند. در ماه فروردین از هر سال آشكار شده و معمولا گل دادن آن مجدد تكرار می شود .

نوع زرد رنگ این گل در مقابل تابش شدید نور آفتاب كم رنگ میشود. در محیط بیرون حداقل ۷ ساعت نیاز به نور آفتاب دارد. طول زمان روشنایی برای این نوع رز ۱۲ ساعت در روز است. رزهای مینیاتوری برای باغچه های سنگی مناسب نیستند..

 

 

روش ها و نیازها برای رویش گل رز مینیاتوری:

از نیازهای رُزهای مینیاتوری، که مانند رزهای معمولی هستند عبارتند از خاك حاصلخیز، آفتاب كافی، زهكشی خوب و هَرَسِ منظم است. خاک آن باید سبك و باعث محافظت در مقابل آفت های آن به ویژه ” كنه ، شته  سفیدك رز ” می باشند. رزهای مینیاتوری را می توانید در گلدان های پلاستیكی كه دارای منافذ زیادی برای رد كردن آب می باشند كاشت. گلدان ها را باید به درون آپارتمان منتقل نمود و از آن ها گلدانی با آرایش ۱۰ – ۱۲ سانتیمتر برای پشت پنجره اتاق در نظر گرفت. تعویض گلدان ها را به طور سالیانه در ماه های اسفند یا فروردین انجام دهید.

در فصل بهار زمانی كه گلدان ها گل دار شده اند میتوانید گلدان را برای مدتی به داخل ساختمان بیاورید. اگر زمان طولانی شود و نور به اندازه كافی نباشد،احتمالا جوانه ها پوك و چروك و منجر به ریزش برگها شود. طول زمان روشنایی برای این نوع رُز ۱۲ ساعت در روز است. گلدان های رز را در فصل زمستان در فضای بگذارید. برای جلوگیری از سرمازدگی پوششی از ” پهن ” یا ” تورب ” روی خاك گلدان و پای بوته بریزید. از مصرف كودهای شیمیایی اجتناب کنید. به ویژه كودهایی كه دارای مقدار زیادی ازت هستند. دلیل خود داری اینست که باعث ریزش گل ها و برگ های این گل میشود.

جذابیت رزهای مینیاتوری زمانی چشمگیر می شود كه بستر آن ها در باغ كمی بلند تر از سطح خاك قرار گرفته و فاصله بوته ها ۱۵ – ۲۵ سانتیمتر از یكدیگر باشد. بهترین خاک برای این گیاه ترکیب خاک شنی رسی یا لومی، و یا خاک لومی است که دارای ۱۰ درصد ماده آلی باشد. بطور کلی گل رز مینیاتوری  نیازمند خاک عمیق با زهکش مناسب است. نیاز آبی آن متوسط است و تمایلی به خاک های اشباع ندارد.

 

روش ازدیاد گل های رز مینیاتوری:

رزهای مینیاتوری باید به وسیله قلمه زدن که مرسوم ترین روش تکثیر رز مینیاتوری است استفاده کرد. می­توان از قلمه­ هایی با دو جوانه استفاده کرد. بهترین زمان گرفتن قلمه ها در زمان خواب گیاه است. بعد از ریزش برگ هاست که می­توان آن­ها را در خزانه ­ها تا بهار ریشه ­دار نمود. امروزه از روش­های کشت بافت به منظور تکثیر این گیاهان استفاده می­شود. اگر روی پایه های ریشه دار پیوند شوند، شکل ساقه های کوتاه خود را از دست میدهند. قلمه ها پس از سه تا چهار ماه كامل خواهند شد. که می­توان از قلمه­هایی با دو جوانه استفاده کرد. شما میتوانید جهت مشاوره رایگان با کارشناسان بازار روز ایرانیان تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *