گیاه بابونه از گیاهانی است که سرشار از خواص و فواید است و طبع آن گرم و خشک است، گیاه بابونه گیاهی است که دائمی است، دارای اندازه ای کوچک با بویی معطر است، دارای  ارتفاع تقریباً ۳۰ سانتیمتر، ساقه های این گیاه به رنگ سبز مایل به سفید است، به همراه برگ های کوچک و متناوب که دارای بریدگی های باریک، نامنظم است که پوشیده از کرک می باشند. گل بابونه در یک سطح و در انتهای ساقه قرار دارد و درفصل تابستان رشد می کند. گلبرگ های گل بابونه به رنگ سفید در اطراف و گل های زرد دربخش مرکزی  آن قرار دارند. در اینجا به نمونه هایی کوتاه از خواص درمانی و زیبایی این گیاه بی نظیر اشاره میکنیم:

به طور کلی بابونه اختلالات خلقی را کاهش داده و موها، پوست، چشم۱ دندان و ناخن را سالم تر میکند.

 

منبعی سرشار از آنتی اکسیدان هاست:

گل های بابونه  دارای آنتی اکسیدان هایی هستند  که به عملکرد سیستم ایمنی بهتر منجر میشود و باعث میشود که درد و تورم را کاهش دهد.

 

توانایی مقابله با افسردگی و اضطراب:

گیاه بابونه به شکل اسانس آن، تنتور یا چای کمک شایانی به مقابله با استرس می کند و باعث آرامش می شود. استنشاق بخار بابونه باعث میشود که اضطراب و افسردگی عمومی درمان شود، به همین دلیل، روغن بابونه به عنوان یک ماده محبوب در محصولات آروماتراپی، شمع ها و درمان های مرتبط با حمام مورد استفاده قرار می گیرد. عصاره ی گیاه بابونه به عنوان یک آرام بخش برای آرامش اعصاب نیزاستفاده می شود.

 

 

برای زیبایی پوست و مو:

بابونه به دلیل وجود خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی آن، باعث ایجاد پوست سالم و صاف می شود. روغن بابونه بخاطر وجود  فلاونوئیدهای موجود در آن به زیرسطح پوست نفوذ می کنند که منجر به  ظاهر جوان  پوست  میشود و دفاع ایمنی پوست را نیز حفظ می کنند. قرن هاست که از این گیاه برای معالجه ی زخم ها، جای زخم، جراحات، اگزما، کبودی، سوزش پوستی، زخم های لثه و سوختگی مورد استفاده قرار میگیرد. این گیاه علائم پیری مانند خطوط ریزپوست، لکه های تیره پوست و آکنه را نیز کاهش می دهد. اگر پوستی چرب دارید، میتوانید از روغن آن به منظور کاهش چروک های زیر چشم استفاده کنید.  شوره سر را به طور طبیعی کاهش می دهد و زخم ها را نیز محو می کند.  بخور گیاه بابونه علاوه بر خاصیت  تسکین التهاب پوست و از بین بردن میکروب ها از روی پوست باعث تحریک گردش خون در پوست صورت می شود که باعث جوان سازی و شادابی پوست می شود، منافذ پوست را باز کرده و با از بین بردن دانه های سرسیاه و سفید باعث دفع سموم و پاکسازی سریع پوست می گردد.

 

لثه ها و دندان های سالم:

علاوه بر بهبود پوست و دستگاه تنفسی، از مزیت های  بابونه  می توان به توانایی آن در مقابله با عفونت های باکتریایی دندان ها، حفره دندان و لثه نیز اشاره کرد. توانایی آن به کاهش درد ناشی از زخم ها، زخم های لثه، درد  دندان و همچنین مقابله با باکتری های مضر که می توانند در دهان زندگی کنند نیز کمک می کند.

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *